Rodina Hradilova

Zpracování konopí má v lokálním i globálním měřítku velice široké využití. Můžete z něj stavit domy, šít oblečení, vyrábět papír nebo třeba čistit půdu. Tyto a další stovky ne-li tisíce aplikací přitom minimálně zatěžují přírodu. Budoucnost je konopí.

Manželé Hradilovi se věnují především výrobě konopného plátna, které známe nejen z muzea, ale také ho lze najít dodnes v babiččiných truhlách a skříních, kde jsou uloženy kroje, ubrusy, utěrky, plachty a obvazy atd.  

Přednáška a workshop bude probíhat v sobotu a je v ceně vstupného


Přednáška
Návrat konopí do Moravské krajiny

Petr Hradil

Výsadba / zpracování / zákony / zkušenosti / ukázky

"Lidé si byli vědomi užitečnosti pravého konopí z rostliny Cannabis sativa odpradávna, i když znalost lnu mu pravděpodobně předcházela. První, kdo jej ve svých spisech zmiňuje, je Herodotos. Zprávy o využití konopí na výrobu lan máme už z roku 200 př.n.l.
V tropickém klimatu se snižuje kvalita vlákna a omamné účinky rostliny jsou výraznější. (...)
Největší užitek, který konopí lidstvu přináší, však netkví v jeho povzbuzujících a omamných vlastnostech; konopí lidskou civilizaci nezpomaluje, ale naopak ji posouvá kupředu."

Výňatek z Britské encyklopedie z roku 1856 

Přednáška + dílna
Vázaní šátků nejen pro těhotně ženy

Světlana Hradilová

Teorie / praxe

Ti, kdo pečují o těhotné ženy, rodičky a vůbec se věnují ženskému zdraví, vědí, co je mexické rebozo a jak blahodárná je masáž rebozem. 

Pro mnohé může být příjemným překvapením, že i 
Slované mají ve své kultuře něco podobného. Co je to podvazovací šátek, proč a jak by se bříško mělo podvazovat a to ne jen po porodu a jak ještě ho můžeme využít, co je slovanský rituál poporodního zavinování - o tom bude naše dílna (i s možností zakoupení konopných a lněných výrobků z Konopné dílny).

  
Dílnu povede Světluška Hradilová - Ukrajinka, žijící na Moravě, manželka, matka šesti dětí, z nichž se pět narodilo doma. Kromě rodiny, se věnuje tradicím, řemeslům a osvětové činnosti v rámci Konopné dílny -- kluboz.cz 
RodoLadu -- rodolad.cz

MRAVENIŠTĚ 2018 / mraveniste.cz / +420 777 643 640
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!